Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2024 11:34 (Üye) Soru : Sayın yetkili bir limited şirkette çalışan personelin ilk işe giriş tarihi 04.06.2018 evlilik sebebiyle bütün hakları ödenerek 08.09.2023 işten çıkışı yapıldı ve birkaç gün sonra 12.09.2023 de tekrar girişi oldu Sorum yıllık izin hakkı ile ilgili bu personelin izin hakkı hesaplanırken önceki çalışma dönemi dahil edilerek 5 yıllık süreyi geçtiği için 20 gün mü izin hakkı olacak yoksa işten çıkışında bütün izinlerini kullandığı ve yasal hakkını alarak ayrıldığı için sıfırdan başlatarak 14 gün mü izin hakkı olacak bu konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ederim.Ben ilgili mevzuatta çok net bilgiler bulamadım ve her iki yönde de görüşler var arada kaldım. iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasında aynen; “Yıllık izin süresinin ve izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçinin aynı işverene ait işyerlerinde çalıştığı süreler birleştirilir. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır. ” hükmüne yer verilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.