Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2024 11:42 (Üye) Soru : Merhaga saygıdeğer danışmanım, Mayıs ayına ait muhsgk gönderilirken 5 kişilik sigorta dosyasında 4 kişiye ait yasal bildirge onaylanmamıştır. ilgili dosyada 1 normal çalışan onaylanmış olup diğer 4 kişiden birisinin brüt ücreti asgari ücretin altında kaldığı için 4 kişinin olduğu dosya onaylanmadı. ilgili dört kişi için asıl beyanname ile düzeltme vermek istiyoruz fakat "Bu bilgilere sahip bildirge önceden başka bir beyanname ekinde oluşturulmuştur. MUHSGK (e-beyanname/defter beyan ) üzerinden iptal edilmeden belge gönderilemez. Eğer onaylamış olduğunuz aynı belgeye ait bir belgeyi tekrar göndermek istiyorsanız, söz konusu belgenin işlemleri SGM tarafından onaylandıktan sonra yeniden belge gönderiniz. " bu uyarı çıkıyor. iptal vermeye çalışıyoruz onaylanan 1 normal personel için hizmet bulunamadı diyor. ek vermek istediğimizde de asıl belge yok uyarısı çıkıyor. nasıl düzeltebiliriz bu durumu. yardım rica ediyorum. İyi çalışmalar.

Cevap : MUHAPHB de iptal ve ek verilmesi gerekir. Öncelikle Muhtasar beyannamesinde hiç değişiklik yapmadan SGK Bildirimleri (1) alanına geçiş yapıp Excele Gönder(2) dedikten sonra excelde Belgenin Mahiyeti kısmını “I” yaparak düzenlemelerimizi tamamlıyoruz. Daha sonra düzeltme yapacağımız personeller excelde kalacak şekilde geri kalan satırları silerek excel sayfasını kaydediyoruz. Daha sonra bu ekranda bulunan Personelleri Düzenle butonu ile alana giriş yapmamız gerekmektedir. NOT: Diğer işlemlere geçmeden önce personellerin bordrolarının tekrar ve doğru olarak hazırlanması gerekmektedir. Personelleri Düzenle ekranına giriş yaptıktan sonra düzenleme vermeyeceğimiz personelleri seçip (1), (2) daha sonra Seçilenleri Sil(3) butonu ile bu personellerin kayıtlarını bu ekrandan kaldırıyoruz. Son olarak kalan personellerin Belgenin Mahiyeti alanını EK olarak düzeltip sayfanın sağ alt kısmında bulunan Aktar(4) butonu ile tablodaki personelleri beyannameye aktararak işlemi tamamlıyoruz. SGK Bildirimleri kısmından daha önce excele aldığımız ve İptallerini hazırladığımız personellerin kayıtlarını Excelden Al butonu ile ilgili Excel seçilerek kayıtları programa aktarıp hazırladığımız Ek-İptal beyannamesini tekrar kaydedip gönderebiliriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.