Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2024 10:02 (Üye) Soru : Merhabalar, E-Faturaya tabi olmayan Bir mükellefimiz 2021 yılında yurtdışına ihracat faturası kesti, dün itibariyle Gib ten 2023 yılında e-fatura ve e-deftere geçmediğimizden dolayı 2 tane özel usulsüzlük cezası geldi ve 15 gün içerisinde e-deftere geçilmesi gerektiği yazmaktadır. 1- Ciro haddini aşmayan firma ihracat faturası kesti diye efatura ve edeftere mi tabidir ? 2- Bu cezaya karşı nasıl bir yol izlenmelidir. 3- Bu firma Cirodan dolayı 2024-07 döneminde e-faturaya başvuru yapmıştır. 3- E-deftere başvuru yapılırsa hangi dönemden başlanacak, geçmiş aylar edefter olarak mı gönderilecek? 4-2023-2024 kağıt defterlerin durumu ne olacak bu konu hakkında yardımınızı rica eder, hayırlı çalışmalar dileriz.

Cevap : Ciro geçilmemiş ise zorunluluk olmaz. Konu hakkında VD ne başvurunuz. Sorun çözülmez ise Vergi mahkemesine dava açılabilir. Bize göre 2024 yılı kağıt ortamında defter tutmaya devam edilir. 01/01/2025 den itibaren e-deftere geçilir. Yıl ortasında e-defter geçiş yapsanız da süresi içinde e-defter geçilmediği için bu durum değişmeyecek. .2023 için zaten yapılacak bir işlem yok. Bu bir yorumdur. GİB den görüş alınız
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.