Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2024 11:35 (Üye) Soru : Merhabalar, hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Dün sormuş olduğum soruyu eksik ifade ettiğimi anladım. Sorum ve Cevabınız en yazının enalt paragrafına ekledim. Sorumda belirttiğim diploması olmayan kişi, fizyoterapi hizmetini kendisi vermeyecek. İşletmeyi açan kişi, yanında diploması olan sigortalı olarak çalıştıracağı diploması olan yetkili kişi fizyoterapi hizmetini verecek. Bu durumda, kendisi diploma sahibi olmadığı için Gelir Vergisi ticari kazanç mükellefi mi? yoksa, serbest meslek erbabı mükellefi mi olacaktır? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Bir önceki sorum: Soru: Sn. Danışmanım Merhaba, 86.90.06-Fizyoterapi hizmetleri (tıp doktorları dışında yetkili kişilerce sağlanan fizyoterapi, ergoterapi vb. alanlardaki hizmetler) (hastane dışı)" işini yapmak isteyen mükellefin bu konuda diploması bulunmamaktadır. Fakat, kardeşinin diploması vardır. Kardeşinin veya diplomalı herhangi bir fizyoterapistin yanında çalışması ile bu faaliyetini yapabilir mi? Kendisi diploma sahibi olmadığı için Gelir Vergisi ticari kazanç mükellefi mi? yoksa, serbest meslek erbabı mükellefi mi olacaktır? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Cevap:Sayın, Fizyoterapisin kendisi mükellef olacak Başkasının Diploması ile faaliyet de bulunulması suçtur. Yapılan faaliyet serbest meslek faaliyetidir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Serbest meslek erbabının yanında çalışan kişi ücretlidir. Çalışanın diplomasının önemi yok. Esas olan serbest meslek erbabının durumudur. Yanında çalışan ücret geliri elde eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.