Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.07.2024 15:32 (Üye) Soru : Merhaba. 2023 yılı temmuz ayında e fatura ve 2024 başı itibariyle de e deftere geçmemiz gerekirken bir hata sonucu vergi dairesinden gelen yazıyla hem e fatura hemde e deftere geçmemiz gerektiğine dair yazı geldi. Fakat 2024 yılı için noterden defter tasdiki yaptırdığımız için e deftere 1 Nisan itibariyle geçiş yapacağız. Nisan ayının beratlarını verme süresi henüz geçmediği için. 2024 ün ilk 3 ayına ait yevmiye defterini noterden kapanış tasdiki yaptırmamız gerekiyor 1 ay içinde. Sormak istediğim soru şu Mart sonu itibariyle ilk 3 ay için yıl sonu gibi kapanış işlemi de dahil işlemlerin hepsini yapıp 1 Nisan tarihinde e defter için açılış maddesi mi yaptırmam gerekiyor ?

Cevap : Bu konuda GİB in bir açıklaması yok. Bize göre 2024 yılı kağıt ortamında defter tutmaya devam edilir. 01/01/2025 den itibaren e-deftere geçilir. Yıl ortasında e-defter geçiş yapsanız da süresi içinde e-defter geçilmediği için bu durum değişmeyecek. Bu bir yorumdur. GİB den görüş alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.