Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2024 12:19 (Üye) Soru : merhaba, bir müşterim tamamen yurtdışına hizmet veriyor. Faturalarını hizmet ihracı olarak yurtdışına kesiyor. Yurtdışına verdiği hizmet için de yurtdışında kişi veya kurumlardan hizmet alıyor. Bu kişi veya kurumlara ödeme yapıyor. Araştırmalarıma göre böyle bir durumda almış olduğumuz hizmette de kdv yok. Kurumdan bir hizmet alırsam faturası gelecek ödemesini yapıcam gider yazıcam. Kişiden hizmet aldığımız zaman tabi herhangi bir belge gelmeyecek sadece dekont olacak elimde. Bu şekilde gider yazabilirmiyim. Kdv ye konu olmasa bile bu durum mukimlik belgesi gibi bir şart varmıdır. şimdiden teşekkürler

Cevap : Yurtdışından alınan hizmet (kimden alınır ise alınsın) için Yapılan ödeme tutarında % 20 KDV hesaplanır.2 nolu KDV beyannamesi ile beyan edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.