Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.07.2024 12:09 (Üye) Soru : Merhabalar; Mükellefimin şirketinde nevi değişikliğine gidecektir,LTD den A.Ş ye.Mersisten işlemi başlatırken e-bildirge kullanıcı bilgilerini doldurmamızı istiyor. Firmanın mevcut e bildirge kullanıcısı ve sgk şifreleri vardır ve firmada hali hazırda 48 çalışan vardır. Firma A.Ş ye dönünce de bu personellerle çalışmaya devam edecektir.Bu durumda E-Sigorta kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi almak istemiyorum. butonunu mu tıklamam gerekiyor. Çünkü e -bildirge kullanıcısı bilgilerini doldurduğum zaman işe başlayacak kişi sayısı ve bilgilerini istiyor. firmada mevcut 48 personel ile devam edilecektir.yeni giriş olamayacak. 2- bu nevi değişikliği ile ilgili sgk tarafında nasıl işlemler yapmamız gerekiyor.Bildirim vermek gerekiyor mu dönüş rica ederim

Cevap : Aracı tescili veya nevi değişiklik, devir, intikal işlemleri SGK web sitesindeki e-SGK menüsünden “İşyeri Bildirgesi” seçeneği üzerinden yapılmaktadır. İşyeri Bildirgesi seçeneğinden “Değişiklik İşlemleri” ve “Yeni Değişiklik” seçenekleri girildikten sonra, aracı tescili veya nevi değişiklik, devir, intikal işlemi yapılacak işyerine ait 23 haneli sicil numarası sisteme girilir. Aracı tescili veya nevi değişiklik, devir ve intikal işlemleri 23 haneli sicil numarası girilen işyerinin e-Bildirge kullanıcısı olan kişilerce yapılabilmektedir. E-Bildirge kullanıcısı olmayan kişilerin ise ortak veya üst düzey yönetici olsalar bile bu işlemleri yapmalarına izin verilmemektedir. e-Bildirge kullanıcıları tarafından gerekli bilgilerin sisteme girilerek bildirgenin onaylanmasının ardından, bildirge elektronik ortamda ilgili SGK müdürlüğüne gönderilmektedir. Bildirge ilgili SGK müdürlüğüne elektronik ortamda gönderildikten sonra -Aracı tescillerinde, asıl işverenle yapılan sözleşme ile birlikte, -Nevi değişiklik, devir ve intikal işlemlerinde ise değişiklik işlemlerini kanıtlayıcı belgelerle birlikte İlgili SGK müdürlüğüne müracaat edilerek işlemler tamamlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.