Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.07.2024 16:38 (Üye) Soru : Merhabalar muhasebe ofislerinden 1.temmuz itibariyle fatura kesilirse ıp den cezası olacak diye haber gördük odanın antetli kağıdına basılı şekilde doğruluğu nedir ? mükelleflerimizle faturanızı kesemeyiz dediğimizde anlaşmazlığa düşüyoruz kendileri kesmeyi beceremiyor nasıl bir yol izlemeliyiz ? kesmememiz gerektiğini biliyoruz öğretmeye çalışıyoruz mükelleflere onlarda bizim üzerimize yıkıyorlar anlamıyoruz yapamıyoruz diyorlar ne yapalım?

Cevap : Fatura Müşterinin iş yerin de düzenlenir. Muhasebe ofislerinde hiç bir şekilde fatura düzenlenmez. Meslek mensubunun böyle bir zorunluluğu yoktur. Diğer taraftan Oda tarafından böyle bir duyuru yapılmamıştır. Sosyal medyadaki asılsız ve hukuka aykırı paylaşımları dikkate almayınız. Müşteri para kazanmasını biliyor ise Fatura düzenlemesinde öğrenecek veya bilen eleman çalıştıracak. Meslek mensupları müşterinin her işini yapan KATİP değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.