Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.07.2024 12:01 (Üye) Soru : Merhabalar; şahıs firması ve defter beyan olan mükellefimin açılışı kasım 2023 tarihidir. FAALİYET KODU:433202-HERHANGİ BİR MALZEMEDEN YAPILAN KAPI VE PENCERE KASALARI, KAPILAR (ZIRHLI KAPILAR DAHİL, OTOMATİK VE DÖNER KAPILAR HARİÇ), PENCERELER, KEPENKLER, PANJURLAR, GARAJ KAPILARI VE BENZERLERİNİN MONTAJI Mükellefim bir firmadan 5/10 tevkifatlı faturalı olarak galvaniz sac alımı yapıyor.alım yaptığı firmada toptancı galvaniz saç üretimini yapmıyor. toptancı olarak sac alıyor dilimleyip mükellefime satışını yapıyor.Üretimini kendileri yapmıyor. 1 sorum :sac alımı yaptığım firma sacı başka bir frmadan alıp işlem yapıp(kesme ) mükellefime satıyor.fatura tevkifatlı mı olmalı? 2 sorum .Mükellefim yukarıda belirttiğim faliyet kodu ile galvaniz sac alıp otomotik kepenk üretip satıyor. Mevcut durumda e-irsaliye ye geçmesi zorunlu mudur.?

Cevap : 1-5/10 Oranında KDV tevkifatı yapılacak. 2-Demir ve çelik ile demir veya çelikten eşyaların imali, ithali veya ihracı faaliyetinde bulunan mükellefler, ciro sınırlaması ve e-Fatura kullanma zorunluluğu olmaksızın e-irsaliye ve e-fatura kullanacaklardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.