Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.07.2024 16:51 (Üye) Soru : Merhabalar, Toptan gıda ve kozmetik alım satımı işi yapan şirketiz. Üretici(tedarikçimiz) içinde 1-10-20 oranında KDV’li ürünleri bize karma koli şeklinde %20 KDV olarak fatura etmektedir. Biz %20 ile aldığımız bu koli ürününü aynı oran ile müşterilerimize satmaktayız. Fakat müşterilerimiz son kullanıcıya ürünleri koli olarak değil tek tek satarak ilgili KDV oranları ile satışlarını gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla müşteriler fazladan KDV maliyetine katlanmaktalar. Bu durumdan şikayetçi olmaları sebebiyle bu uygulamanın doğruluğu hakkında ya da yanlış bir uygulama ise olması gereken hali için değerli görüşlerinizi rica ederiz.

Cevap : Müşteriler fazladan KDV maliyetine katlanmıyor. Size ödedikleri KDV ni indirim konusu yapmaktadır. Sattığı malı için aldığı KDV de beyan ediyor. Şayet bu şekildeki alış satış sorun oluyor ise her ürünü ayrı ayrı alacak ve satacaksınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.